Norgren V61B513A-A213J Solenoid Valve Malaysia
IMI NORGREN MALAYSIA NORGREN SOLENOID VALVE V61B513A-A213J MALAYSIA V61B513A-A213J PRICE NORGREN V61
-Low power
-High flow
-Proven long life sealing system
-Fixed length manifolds available
-Three manual override options
Technical Details
-High flow
-Proven long life sealing system
-Fixed length manifolds available
-Three manual override options
Technical Details
| Medium | Compressed air |
|---|---|
| Operating Temperature | -10 ... 50 °C, 14 ... 122 °F |
| Operating Pressure | 2 ... 10 bar, 29 ... 145 psi |
| Port Size | G1/4 |
| Actuation | Solenoid pilot / Air spring return |
| Coil Code | QM/48/13J/21 |
| Valve operation | 5/2 |
| Flow | 1300 l/m, 46 scfm |
| Materials - Body | Aluminium |
| Materials - Seals | Nitrile rubber (NBR), Fluoro-Polymer-Material (FPM) |
| Certification - IP Rating | IP65 (with sealed plug) |
| Dimensions - Height | 40 mm |
| Dimensions - Length | 153 mm |
| Dimensions - Width | 25 mm |
| Weight | 0.33 kg |
| Country of Origin | Czechia, Australia, Germany |
| Range | V60…63 |
| Series | V61 |
| Brand | IMI Norgren |


