Norgren V45A527D-C313A Solenoid Valve Malaysia
IMI NORGREN MALAYSIA NORGREN SOLENOID VALVE V45A527D-C313A MALAYSIA V45A527D-C313A PRICE NORGREN V45
-High performance, compact design
-Flexible sub-base system
-Multipressure system capability
-Softseal spool for high flow
-Wide range of accessories
-Easy to convert from internal to external pilot supply
Technical Details
-Flexible sub-base system
-Multipressure system capability
-Softseal spool for high flow
-Wide range of accessories
-Easy to convert from internal to external pilot supply
Technical Details
| Medium | Compressed air |
|---|---|
| Operating Temperature | -15 ... 50 °C, 5 ... 122 °F |
| Operating Pressure | -0.9 ... 10 bar, -13 ... 145 psi |
| Standard | ISO 15407-1 |
| Actuation | Solenoid pilot / Spring return |
| Coil Code | VZC7L2C1-C313A |
| ISO Size | 26mm |
| Valve operation | 5/2 |
| Flow | 1200 l/m, 42 scfm |
| Materials - Body | Diecast aluminium |
| Materials - Seals | Hydrogenated Nitrile Rubber (HNBR) |
| Certification - IP Rating | IP65 (with sealed plug), NEMA 4 |
| Dimensions - Height | 82 mm |
| Dimensions - Length | 102 mm |
| Dimensions - Width | 26.7 mm |
| Weight | 0.21 kg |
| Country of Origin | Czechia |
| Range | V45 |
| Series | Mini ISO Valves |
| Brand | IMI Norgren |


