Norgren V05A486M-B633A Solenoid Valve Malaysia
IMI NORGREN MALAYSIA NORGREN SOLENOID VALVE V05A486M-B633A MALAYSIA V05A486M-B633A PRICE NORGREN V05
-Compact installation
-Removeable coil
-Standard exhaust diffuser
Technical Details
-Removeable coil
-Standard exhaust diffuser
Technical Details
| Medium | Compressed air |
|---|---|
| Operating Temperature | -20 ... 50 °C, -4 ... 122 °F |
| Operating Pressure | 0 ... 10 bar, 0 ... 145 psi |
| Port Size | G1/8 |
| Actuation | Direct solenoid / Spring return |
| Coil Code | V05X286A-Q1233 |
| Function | NC |
| Valve operation | 3/2 |
| Flow | 190 l/m, 6.7 scfm |
| Materials - Body | Polyamide (PA) |
| Materials - Seals | Nitrile rubber (NBR) |
| Certification - IP Rating | IP65 (with sealed plug) |
| Dimensions - Height | 69.6 mm |
| Dimensions - Length | 32 mm |
| Dimensions - Width | 52.5 mm |
| Weight | 0.24 kg |
| Country of Origin | Czechia |
| Range | Excel 32 - V03, V04, V05 |
| Series | V05 |
| Brand | IMI Norgren |


