Norgren T70C4800 Valve Malaysia
-Enables air to be exhausted quickly from air reservoirs and cylinders
-Allows higher cylinder speeds to be achieved
-Simple, compact design and construction
-Very reliable in operation
Technical Details
-Allows higher cylinder speeds to be achieved
-Simple, compact design and construction
-Very reliable in operation
Technical Details
| Medium | Compressed air |
|---|---|
| Operating Temperature | -20 ... 80 °C, -4 ... 176 °F |
| Operating Pressure | 0.5 ... 10 bar, 7 ... 145 psi |
| Internal thread | G1/2 |
| External Hex | 30 mm, 46 mm |
| Shape | Elbow |
| CV Body | 4.83 cv |
| Flow | 3101 l/m, 110 scfm |
| Materials - Body | Aluminium alloy |
| Materials - Seals | Nitrile rubber (NBR) |
| Country of Origin | China |
| Range | T70 |
| Brand | IMI Norgren |
| Fitting Type | Quick exhaust valve |


