Norgren T68C-8GB-B2N Valve Malaysia
-3/2 shut-off valve with unthreaded exhaust
-Easy to operate
-Lockable in the open or closed position
Technical Details
-Easy to operate
-Lockable in the open or closed position
Technical Details
| Medium | Compressed air |
|---|---|
| Operating Temperature | -20 ... 80 °C, -4 ... 176 °F |
| Port Size | G1 |
| Actuation | T handle / T handle |
| Maximum Inlet Pressure | 17 bar, 247 psi |
| Valve operation | 3/2 |
| Flow | 451 dm3/sec, 956 scfm |
| Materials - Body | Aluminium alloy |
| Materials - Elastomers | Nitrile rubber (NBR) |
| Dimensions - Height | 105 mm |
| Dimensions - Length | 107 mm |
| Dimensions - Width | 100 mm |
| Weight | 0.98 kg |
| Country of Origin | Czechia |
| Range | T68C |
| Series | Olympian Plus |
| Brand | IMI Norgren |


