Norgren T1000C3800 Regulator Malaysia
-Compact size/low weight/ in-line units
-High flow performance
-Suitable for panel and wall mounting
-Adjustment can be locked
-Captive regulator needle will not blow out when unscrewed
-Adjusting knob position line
Technical Details
-High flow performance
-Suitable for panel and wall mounting
-Adjustment can be locked
-Captive regulator needle will not blow out when unscrewed
-Adjusting knob position line
Technical Details
| Medium | Compressed air |
|---|---|
| Operating Temperature | -20 ... 80 °C, -4 ... 176 °F |
| Operating Pressure | 1 ... 10 bar, 14.5 ... 145 psi |
| Internal thread | G3/8 |
| Bulkhead thread | M20 |
| External Hex | 24 mm, 14 mm |
| Shape | Straight |
| CV Body | 1.64 cv |
| Materials - Body | Aluminium alloy |
| Materials - Seals | Nitrile rubber (NBR) |
| Dimensions - Height | 78.5 mm |
| Dimensions - Length | 58 mm |
| Dimensions - Width | 28 mm |
| Weight | 0.15 kg |
| Country of Origin | China |
| Range | T1000 |
| Brand | IMI Norgren |
| Fitting Type | Flow regulator |


