Norgren SXE9573-180-00 Valve Malaysia
IMI NORGREN MALAYSIA NORGREN SOLENOID VALVE NORGREN SXE SXE9573-180-00 MALAYSIA SXE9573-180-00 PRICE
-Specially coated glandless spool and sleeve for extremely long life
-Bistable valves with detent mechanism
-Optional integral flow controls in ISO 1 and 2 valves
-Wide range of sub-bases and accessories
Technical Details
-Bistable valves with detent mechanism
-Optional integral flow controls in ISO 1 and 2 valves
-Wide range of sub-bases and accessories
Technical Details
| Medium | Compressed air |
|---|---|
| Operating Temperature | -15 ... 80 °C, 5 ... 176 °F |
| Operating Pressure | -0.9 ... 16 bar, -13 ... 232 psi |
| Standard | ISO 5599-1 |
| Actuation | Air pilot / Spring return |
| ISO Size | ISO #1 |
| Valve operation | 5/2 |
| Flow | 1230 l/m, 43 scfm |
| Materials - Body | Diecast aluminium |
| Materials - Seals | Nitrile rubber (NBR) |
| Dimensions - Height | 42 mm |
| Dimensions - Length | 88 mm |
| Dimensions - Width | 40.5 mm |
| Weight | 0.21 kg |
| Country of Origin | Czechia |
| Range | SXE |
| Series | ISO Star |
| Brand | IMI Norgren |


