Norgren S/532 Valve Malaysia
-Allows free flow in one direction only
-Simple reliable design
-High operating pressure and temperature
-Spares kit available
Technical Details
-Simple reliable design
-High operating pressure and temperature
-Spares kit available
Technical Details
| Medium | Compressed air |
|---|---|
| Operating Temperature | -20 ... 80 °C, -4 ... 176 °F |
| Operating Pressure | 0.3 ... 16 bar, 4 ... 232 psi |
| Internal thread | G3/8 |
| External Hex | 49 mm |
| Shape | Straight |
| CV Body | 2.6 cv |
| Materials - Body | Brass |
| Materials - Seals | Nitrile rubber (NBR) |
| Country of Origin | China |
| Range | S/520 |
| Series | Martonair |
| Brand | IMI Norgren |
| Fitting Type | Non-return valve |


