Norgren T64T-4GB-P1N Valve Malaysia
-3/2 shut-off valve with 1/8'' threaded exhaust
-Easy to operate
-Lockable in the open or closed positio
Technical Details
-Easy to operate
-Lockable in the open or closed positio
Technical Details
| Medium | Compressed air |
|---|---|
| Operating Temperature | -20 ... 80 °C, -4 ... 176 °F |
| Port Size | G1/2 |
| Actuation | Slide leaver / Slide leaver |
| Maximum Inlet Pressure | 17 bar, 247 psi |
| Valve operation | 3/2 |
| Flow | 110 dm3/sec, 233 scfm |
| Materials - Body | Zinc alloy |
| Materials - Elastomers | Nitrile rubber (NBR) |
| Dimensions - Height | 48 mm |
| Dimensions - Length | 73 mm |
| Dimensions - Width | 68 mm |
| Weight | 0.38 kg |
| Country of Origin | Czechia |
| Range | T64T |
| Series | Olympian Plus |
| Brand | IMI Norgren |


