Norgren R05-200-RNLA Pressure Regulator Malaysia
| Medium | Compressed air |
|---|---|
| Operating Temperature | -25 ... 66 °C, -13 ... 150 °F |
| Port Size | 1/4'' PTF |
| Gauge Port | 1/8'' PTF |
| Adjustment | Knob |
| Maximum Inlet Pressure | 20 bar |
| Outlet Pressure Adjustment | 0.3 ... 8.5 bar, 4 ... 123 psi |
| Relieving / Non Relieving | Relieving |
| Flow | 7 dm3/sec, 15 scfm |
| Materials - Adjusting Knob | Acetal |
| Materials - Body | 316 Stainless steel |
| Materials - Bonnet | Acetal |
| Materials - Elastomers | FPM |
| Dimensions - Height | 38 mm |
| Dimensions - Length | 69 mm |
| Dimensions - Width | 42 mm |
| Weight | 0.15 kg |
| Country of Origin | Mexico |
| Range | R05 |
| Series | Stainless Steel |
| Brand | IMI Norgren |


