Norgren B73G-2GK-QT1-RMN Excelon Filter Regulator Malaysia
NORGREN MALAYSIA IMI NORGREN MALAYSIA NORGREN SUPPLIER B73G-2GK-QT1-RMN MALAYSIA B73G-2GK-QT1-RMN PRICE
Technical Details
| Medium | Compressed air |
|---|---|
| Operating Temperature | -34 ... 50 °C, 30 ... 122 °F |
| Port Size | G1/4 |
| Drain Type | Manual |
| Gauge Port | Rc1/8 |
| Filter Element | 5 μm |
| Adjustment | Knob |
| Maximum Inlet Pressure | 10 bar |
| Outlet Pressure Adjustment | 0.3 ... 10 bar, 4 ... 145 psi |
| Relieving / Non Relieving | Relieving |
| Flow | 50 dm3/sec, 106 scfm |
| Materials - Adjusting Knob | Acetal resin |
| Materials - Body | Diecast aluminium |
| Materials - Bonnet | Acetal |
| Materials - Bowl | Polycarbonate |
| Materials - Elastomers | Chloroprene rubber, Nitrile rubber |
| Materials - Filter Element | Sintered polypropylene |
| Range | B73G |
| Series | Excelon |
| Brand | IMI Norgren |


