Norgren B38-244-A1MA Filter Regulator Malaysia
Technical Details
| Medium | Compressed air |
|---|---|
| Operating Temperature | -40 ... 80 °C, -40 ... 176 °F |
| Port Size | 1/4'' NPT |
| Drain Type | Automatic drain |
| Gauge Port | 1/4'' NPT |
| Filter Element | 5 μm |
| Adjustment | Adjusting screw |
| Maximum Inlet Pressure | 17 bar |
| Outlet Pressure Adjustment | 0.4 ... 10 bar, 6 ... 145 psi |
| Relieving / Non Relieving | Relieving |
| Flow | 8 dm3/sec, 17 scfm |
| Materials - Adjusting Knob | Stainless steel |
| Materials - Body | Stainless steel |
| Materials - Bonnet | Stainless steel |
| Materials - Bowl | Stainless steel |
| Materials - Elastomers | Nitrile rubber |
| Materials - Filter Element | Ceramic pyrolith |
| Range | B38 |
| Brand | IMI Norgren |


